Zakładanie ogrodów

Zakładanie ogrodów

##

Zakładanie ogrodów

##


Zakładanie trawników to element aranżacji, bez którego żaden ogród nie może się obejść. W zależności od Państwa preferencji, oczekiwań wizualnych oraz funkcjonalności, jakie ma spełniać, możemy zaproponować wiele różnych gatunków i różne metody zakładania trawnika.

Trawnik zajmuje niezwykle istotne miejsce w ogrodzie – to miejsce, służące zabawom dla całej rodziny, wspólnemu uprawianiu sportów, wypoczynkowi, relaksowi, obserwacji bawiących się dzieci oraz – co nie mniej ważne – niezastąpiona dekoracja ogrodu. Kojąca zieleń, otaczającej nas, wolnej przestrzeni, dająca poczucie swobody, wolności i wyciszający spokój. Wypielęgnowany i zadbany trawnik, to źródło wielu radości.


Trawniki siane

Dobór gatunku trawy podyktowany być powinien potrzebami funkcjonalnymi. Jeśli nie wymagamy od niego wytrzymałości, a jedynie oczekujemy wrażeń wizualnych, do ozdoby najlepszy będzie trawnik gazonowy. Taki trawnik powstaje ze specjalnie dobranej pod kątem oczekiwań Klienta mieszanki gatunków lub – rzadziej – z jednego gatunku nasion trawy (wymieszanie kilku gatunków pozwala uzyskać najlepsze efekty dekoracyjne). Choć stosunkowo wolno rośnie, jednocześnie cieszy oczy soczyście zielonym odcieniem. Nie jest to jednak rodzaj trawnika, który poradzi sobie dobrze z chodzeniem lub mocniejszą eksploatacją – jest delikatny i wrażliwy na użytkowanie.

Jeśli potrzebujecie Państwo trawnika rekreacyjnego, doskonałym wyborem będzie mieszanka sportowa. Taki trawnik wymaga większych i częstszych zabiegów pielęgnacyjnych, ale wynagradza to dużą wytrzymałością, nawet na silną eksploatację. Równocześnie, specjalnie dobrane pod kątem użytkowania nasiona, gwarantują znacznie szybszą regenerację trawy. To typ trawnika, polecany szczególnie tam, gdzie eksploatacja jest intensywna – np. dla rodzin z dziećmi lub z psami.
Wieloletnie doświadczenie daje nam możliwości przyspieszenia procesów rozwoju roślin, nie szkodząc ich środowisku naturalnemu. Służymy radą i pomocą od momentu wyboru mieszanki, przez sianie, aż po pielęgnację.


Trawniki z rolki

Dla osób, które chciałyby widzieć piękny trawnik, nie czekając na jego wzrost, najlepszym wyborem jest trawa z rolki. Darń, gotowa do rozłożenia na specjalnie przygotowanym podłożu daje natychmiastowy efekt wizualny – od razu mamy piękny trawnik. Nie oznacza to jednak, że bezpośrednio po rozłożeniu jest gotowy do użytkowania, korzystać z niego można dopiero po ukorzenieniu – czyli po upływie około 2 tygodni.


Deptaki i ścieżki

Deptaki i ścieżki to nieodłączny element każdego ogrodu. Ścieżki i deptaki spełniają w ogrodzie podwójną rolę – pod względem funkcjonalnym, zapewniają praktyczną możliwość przemieszczania się – zarówno rekreacyjnie, jak i w celach pielęgnacyjnych; wizualnie dodają natomiast atrakcyjności całej przestrzeni, zgrabnie ją wypełniając i stanowiąc urokliwą ozdobę.


Oczka wodne i kaskady

Kaskady, oczka wodne, stawy z rybami, wodospady i potoki, to dynamiczne elementy aranżacji przestrzeni, które możemy wcielić w życie w Państwa ogrodzie. Oazy spokoju, bliskość dzikiej, górskiej przyrody i kojący szum wody, stanowiące doskonałe miejsce Państwa relaksu i odpoczynku. Wkomponowane w bujną roślinność i urozmaicone naturalną obecnością zwierząt (ptaki, ryby, ważki i inne), doskonale wpisują się w krajobraz ogrodu.

Dostępnych form i ich kombinacji jest tak wiele, jak wiele kreatywnych pomysłów. Tworzymy oczka wodne w przygotowanych, wskazanych kształtach, wykorzystując gotową formę stawową lub projektujemy dowolne aranżacje – o wybranym kształcie i rozmiarze, wykorzystując jedną z dostępnych technik montażowych. Oczka wodne mogą być łączone z kaskadami, (ogrodami skalnymi) które jako uzupełnienie architektury ogrodu, tworzą niemal górski krajobraz, przepełniony spokojem szemrzącej wody, spływającej po stworzonych z naturalnego kamienia progach. Uzupełnieniem aranżacji może być wodospad, w którym spadająca woda dodaje ogrodowi nieujarzmionego piękna. A pomiędzy skomponowanymi elementami wodnymi w ogrodzie, płynąć może wartki potok, łączący je w spójną całość.

Połączenie naszego doświadczenia, kreatywnych pomysłów oraz precyzyjnego doboru nowoczesnych urządzeń, regulujących obieg wody i wspomagających jej ruch oraz równowagę biologiczną, daje nieograniczone możliwości aranżacyjne.


Ogrody skalne

Ogrody skalne to połączenie naturalnych kamieni, starannie wyselekcjonowanych i dobranych roślin oraz dowolnych zdobień – na przykład wyciszających elementów wodnych. Tworzy się je zwykle na wzniesieniach – co z praktycznego punktu widzenia może stanowić atrakcyjny element wykorzystania trudnej w aranżacji i zagospodarowaniu, nierównej przestrzeni. Jeśli na Państwa działce nie ma wzniesień – stworzymy je na potrzeby projektu.

Możliwości naszej oferty są w tym zakresie nieograniczone.

Stworzymy ogród Twoich marzeńmiejsce Twojego relaksu…

Już ponad 12 lat zajmujemy się projektowaniem, zakładaniem oraz pielęgnacją ogrodów, parków i terenów zielonych.
Projektowanie ogrodów to nasza pasja, dlatego z taką przyjemnością oddajemy się naszej pracy.
Pozyskana przez lata pracy w branży ogrodniczej praktyka, doświadczenie oraz wiedza, którą wciąż pogłębiamy – pozwalają nam na oferowanie doskonałych rozwiązań, dopasowanych do Państwa oczekiwań.Nasi klienci zarówno z okolic Bielska-Białej jak i innych regionów śląska rekomendują nas swoim znajomym.